Háčkovaný obal na jablíčko – NÁVOD

Poslední dobou háčkuji věci, které jsou náročné na čas. Abych si odpočinula od velkých projektů, uháčkuji sem tam nějakou drobnost.

hackovany obal na jablicko

Moc hezky třeba vypadá jablíčko, které má svůj „kabátek“.

Potřebovat budete:

  • bavlněnou přízi CAMILLA nebo CATANIA
  • na lísteček nějakou tenčí bavlněnou přízi například SNĚHURKA
  • háček číslo 3 na kabátek
  • háček číslo 2,5 na lísteček
  • dřevěný knoflík
  • jehlu s tupým koncem
  • (vysvětlivky ke zkratkám v návodu)

 

„Kabátek“

1. Začneme 6ŘO spojit pevným okem, vznikne nám kruh, do kterého uháčkujeme 2ŘO (náhrada za 1DS) a vháčkujeme 13DS.

2. 2ŘO, každý DS zdvojíme, tzn. do každého DS uháčkujeme 2DS.

3. Opět 2ŘO, dále háčkujeme 2DS, 1DS, 2DS, 1DS, … končíme PO do druhého ŘO. Tvoříme tak základní „placičku“, která se odvíjí od velikosti vámi vybraného jablíčka. Mě tento základ stačí, proto budu dále háčkovat bez přidávání. Dbejte na to, aby řady začínaly 2ŘO a končily PO.

4. – 5. Háčkovala jsem řady bez přidávání.

6. 2ŘO, do každého DS háčkuji DS, kromě pěti posledních DS, ty vynechám. Nad poslední DS, který jsem uháčkovala vytvořím 2ŘO, práci otočím a háčkuji DS zpět. Jakmile se proháčkuji na konec řady, opět udělám 2ŘO, práci otočím a háčkuji zpět. Takto pokračuji ještě jednou. (Záleží na velkosti jablíčka.) Poslední řadu můžete i rozšířit přidáním DS na třech místech podle tvaru jablka.

7. Nyní na začátku řady uháčkujeme 1ŘO a budeme pokračovat PDS, až se dostaneme na konec řady a vytvoříme řetízek z 15ŘO. Řetízek pak napojíme polodlouhým sloupkem a obháčkujeme celý „výkroj“ (Řetízek nám slouží jako očko pro knoflík). Končíme PO do ŘO ze začátku řady. Do tohoto místa pak našijeme knoflík.

 

„Lístek“

1. Uháčkujeme 10ŘO. Do prvního oka od háčku uháčkujeme 1PO, dále 1KS, 2PDS, 5DS, 5DS do jednoho ŘO, dále pokračujeme 5DS, 1PDS, 1KS, 1ŘO, PO, práci ukončíme a přízi zapošijeme.

Aby lísteček nebyl mohutný, zvolila jsem tenčí přízi, a to SNĚHURKU dvojitě. Lísteček přišijeme ke knoflíku a nyní už jen zbývá jablíčko obléknout.